S kryptoměnami se za posledních pár let roztrhl pytel. Nejrozšířenější a nejznámější je momentálně bitcoin, který po silném propadu opět zvýšil svoji cenu. Do jisté míry za jeho pozitivním vývojem stojí Facebook a jeho oznámení o zavedení vlastní kryptoměny v roce 2020.
Libra, tak se tato digitální měna bude jmenovat, bude hodnotově navázána na běžné konvenční a stabilní měny, ale také na cenné papíry. Důvodem je zajištění stability, kterou postrádá právě zmiňovaný bitcoin a další podobné kryptoměny. Facebook pro vytvoření digitální peněženky využije své dosavadní aplikace Messenger a WhatsApp. Fungovat bude na technologii blockchain, což je v podstatě decentralizovaná databáze s neustále rostoucími, ale zároveň chráněnými záznamy proti jakémukoliv útoku nebo zásahu. Společnost tvrdí, že by platby jejich měnou měly být velmi dobře zabezpečené.
Za tímto projektem stojí také Mastercard a Visa. Stejně tak již byla dohodnuta spolupráce se společnostmi Spotify a Uber, kde bude možné provádět platby facebookovým platidlem. V tom je rozdíl oproti ostatním kryptoměnám, jejichž hodnota se stále mění, protože libru bude možné použít právě pro placení. Do jisté míry jde spíše o alternativní bankovní systém pro osoby bez přístupu ke klasickým bankám, tedy uživatele z rozvojových zemí. Právě v těchto oblastech bývají státní měny relativně nestabilní, tudíž by tuto variantu uvítali i držitelé běžných bankovních účtů.
Někteří odborníci se obávají, že internetový gigant dostane do rukou další informace o svých uživatelích. Půjde totiž o velké množství dat finančních. V podstatě tak bude moci Facebook kontrolovat miliony, avšak spíše miliardy osob, což mu přinese ještě silnější vliv. Sice ještě nedošlo k samotnému zavedení libry, ale již teď má zajištěny milióny uživatelů oproti jiným začínajícím digitálním měnám.