Bylinné čaje se nevyrábí z čajových listů, jako je tomu například u zeleného nebo černého čaje. Bylinkové čaje se vyrábí ze sušených listů, květů nebo kořenů bylinek. Bylinné čaje jsou nejenom velmi lahodné, ale jsou také prospěšné našemu zdraví. Není tedy divu, že se bylinkové čaje používají v přírodní medicíně již od dávné historie.
Které bylinkové čaje rozhodně stojí za to vyzkoušet?
Heřmánkový čaj
Heřmánkový čaj je známý především pro své zklidňující efekty a často bývá používán jako pomoc pro ty, kteří mají problémy se spánkem. To bylo již prokázáno mnoha studiemi. Pomáhá také našemu trávení a stabilizuje hladinu cukru v naší krvi. Napomáhá také proti příznakům premenstruačního syndromu.
Mátový čaj
Mátový čaj obsahuje peprmint, který je skvělý pro naše zažívání. Zklidňuje podrážděný žaludek a usnadňuje trávení zkonzumované stravy. Působí také antibakteriálně a je účinný proti zánětům. Je také velmi osvěžující a chutný.
Ibiškový čaj
Ibiškový čaj je velmi chutný. Má jemně nakyslou chuť, a často se přidává do ovocných čajů. I jeho účinky jsou pozoruhodné. Může nám pomoci s vysokým krevním tlakem nebo s vysokým cholesterolem. Obsahuje také vysoký obsah antioxidantů.
Šalvějový čaj
Šalvěj je známá pro svou velmi výraznou chuť, která je podobná lékořici. Šalvějový čaj se používá k dezinfekci dutiny ústní a také proti bolesti. Je proto třeba ideální ke konzumaci, pokud jste po stomatologickém zákroku. Podporuje i kognitivní funkce a posiluje naše srdce.
Šípkový čaj
Šípkový čaj má vysoký obsah vitamínu C, který je dobrý pro podporu naší imunity nebo pro tvorbu kolagenu. Má také prozánětlivé účinky a působí proti bolestem, které jsou způsobené artritidou. Prokázalo se, že má i pozitivní dopad na hubnutí.
Zázvorový čaj
Zázvor má velmi silnou, ostrou chuť. Navzdory ní pomáhá klidnit nevolnost a podrážděný žaludek. Je výborný při nachlazení, chřipce a rýmě. Pomáhá také udržet hladinu krevního cukru v normě a tiší menstruační bolesti.